piątek, 25 stycznia 2008

Teatr Pieśni KozłaTeatr Pieśń Kozła został powołany w 1996 roku przez Grzegorza Brala i Annę Zubrzycką. Przez pierwsze lata istnienia zespół pracował w Ośrodku Grotowskiego we Wrocławiu. Od 2002 roku posiada własną siedzibę, XIV-wieczny refektarz w centrum miasta. Teatr Pieśń Kozła jest międzynarodowym zespołem, który współtworzą aktorzy ze Szwecji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Francji i Polski.

Teatr Pieśń Kozła jest jednym z najciekawszych i najbardziej znaczących przedstawicieli nowej polskiej awangardy teatralnej ostatnich lat. Jego spektakl „Kroniki – obyczaj lamentacyjny” uznany został za wydarzenie krajowych i zagranicznych festiwali teatralnych ostatnich lat.

"Kroniki – obyczaj lamentacyjny” w wykonaniu Teatru Pieśń Kozła zbudowany jest z elementów starych pieśni pogrzebowych, których zespół szukał w europejskiej i dalekowschodniej tradycji muzycznej. W warstwie fabularnej spektakl odwołuje się do historii legendarnego władcy sumeryjskiego - Gilgamesza, bohatera jednego z najstarszych na świecie poematów epickich. Połączenie lamentacji, sięgającej korzeniami czasów poprzedzających narodziny antycznego teatru europejskiego, z literaturą starożytnej Mezopotamii sprawia, że "Kroniki – obyczaj lamentacyjny" jest udaną próbą wskrzeszenia teatru-misterium.


3 komentarze:

ziggor pisze...

Ciężko jest w kilku słowach opisac warstwę muzyczna zawartą w "Kronikach"... dlatego nie będe podejmował choćby najmniejszej próby.

Dodam tylko, że miłosnicy Dead Can Dance,Księżyca, mroczniejszych odmian folku czy też awangardy spod znaku Meredith Monk nie będą zawiedzeni.

ankh pisze...

Uuuu stary... no to teraz kompletnie odleciałem. Skąd ty to wytrzasnąłeś. Rewelacja !!! Szukałem tego od bardzo dawna. To jest chyba teraz absolutny unikat. Nie omieszkałem również polecić Twojego bloga w innych zagranicznych blogach, ale nie wiem na ile mam tam poważanie.... zobaczymy. Mam nadzieję, że zwiększy się oglądalność :))) Oby więcej takich "perełek".

rapatang pisze...

tu strona oficjalna teatru pieśni kozła

świetne

http://www.piesnkozla.pl