poniedziałek, 28 stycznia 2008

Cytadela - Archiwum



Cytadela powstała w 1987 roku. Zespół jest reprezentantem polskiej sceny nowofalowej, a  najbardziej znany był  na początku lat 90., uczestnicząc m.in. w festiwalu w Jarocinie.

Pierwszym wydawnictwem fonograficznym Cytadeli była płyta "Cytadela", wydana w 1994 roku. Z wczesnego okresu działalności zachowało się sporo nagrań, które nigdy nie były szerzej prezentowane. Na płycie „Archiwum” znajdują się archiwalne kompozycje z lat 1988-1990.

1. Zenek
2. Czarna ziemia
3. Jeśli tylko chcesz
4. Dobranoc
5. Teatr
6. Dom
7. Cytadela
8. Nowa gra dla świata
9. Tu i teraz I
10. Tu i teraz II
11. Niech wszyscy klasną w dłonie
12. Relacje
13. Te ulice


piątek, 25 stycznia 2008

Teatr Pieśni Kozła



Teatr Pieśń Kozła został powołany w 1996 roku przez Grzegorza Brala i Annę Zubrzycką. Przez pierwsze lata istnienia zespół pracował w Ośrodku Grotowskiego we Wrocławiu. Od 2002 roku posiada własną siedzibę, XIV-wieczny refektarz w centrum miasta. Teatr Pieśń Kozła jest międzynarodowym zespołem, który współtworzą aktorzy ze Szwecji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Francji i Polski.

Teatr Pieśń Kozła jest jednym z najciekawszych i najbardziej znaczących przedstawicieli nowej polskiej awangardy teatralnej ostatnich lat. Jego spektakl „Kroniki – obyczaj lamentacyjny” uznany został za wydarzenie krajowych i zagranicznych festiwali teatralnych ostatnich lat.

"Kroniki – obyczaj lamentacyjny” w wykonaniu Teatru Pieśń Kozła zbudowany jest z elementów starych pieśni pogrzebowych, których zespół szukał w europejskiej i dalekowschodniej tradycji muzycznej. W warstwie fabularnej spektakl odwołuje się do historii legendarnego władcy sumeryjskiego - Gilgamesza, bohatera jednego z najstarszych na świecie poematów epickich. Połączenie lamentacji, sięgającej korzeniami czasów poprzedzających narodziny antycznego teatru europejskiego, z literaturą starożytnej Mezopotamii sprawia, że "Kroniki – obyczaj lamentacyjny" jest udaną próbą wskrzeszenia teatru-misterium.


środa, 23 stycznia 2008

Hedone - Rewerk



Minialbum "Rewerk" zawiera zremiksowane wersje utworów pochodzących z debiutanckiego albumu zespołu "Werk". Oprócz nich na EP-ce znajduje się jeszcze utwór "I Wanne Be Your Dog" z repertuaru The Stooges. Gościnnie udzialają się: Lusia z zespołu Tubylcy Betonu oraz Chydon and Meroe.

"Rewerk" wydano w  1995 roku, wtedy też album otrzymał nominację do nagrody Fryderyk'95.

01. G.O.D (1995 Video Edit)
02. G.O.D (The Evil Mix)
03. G.O.D (Whispering Edit)
04. Skin (The Jungle Mix)
05. I Need You (Dance Mix)
06. I Wanna Be Your Dog

sobota, 19 stycznia 2008

Gagarin 108 - Prodigital



Gagarin 108 to jeden z aliasów Daniela Kleczyńskiego, dobrze znanego z działalności na polskiej scenie muzyki elektronicznej. 

Kleczyński udzielał się również w zespołach/projektach: No Smoking, Trumpets & Drums, Freenternetry, Mesmerisa, Fading Colours.  

Album "Prodigital" został wydany w 1996 r. tylko  na kasecie. 

Label: SPV Poland / Big Blue
Catalog#: SPV-D 0016
Format: Cassette
Released: 1996
Genre: Electronic
Style: Psy-Trance

A1 God Save The Screen (4:26)
A2 Prodigital (3:50)
A3 Ijon (4:33)
A4 What's The Algorithm Of Spontaneousness? (4:10)
A5 Outro - Side A (2:06)

B1 Queensvr.scr (4:22)
B2 Prestidigitizer (4:05)
B3 Tereshkova 109 (4:36)
B4 Algorhythm (4:13)
B5 Outro - Side B (1:25)


czwartek, 17 stycznia 2008

Spear - Dark Waters of Light



Label: OBUH Records
Catalog#: D 9
Released: 1998
Genre: Electronic
Style: Illbient, Industrial, Trip Hop

recorded at S-1 Studio Radio Łódź between 1995 - 1997
mixed and produced by Spear/Wojcek


SPEAR jest najbardziej znanym i cenionym polskim wykonawcą z kręgu muzyki ambient. Płyty grupy należą już do klasyki szeroko pojętego ambientu, muzyki elektronicznej czy też industrialu (przynajmniej dla polskich sympatyków takich dźwięków).

Na płycie „Dark Waters of Light” muzyka SPEAR z dark ambientu, jaki można było usłyszeć na „In Search of Sparks”, przetransformowana została do dźwięków utrzymanych w trip-hopowej estetyce. Album wydano w 1998 r. przez OBUH, będący zasłużoną i legendarną dziś oficyną.



środa, 16 stycznia 2008

Za Siódmą Górą - Muzyka jakiej świat nie widzi



Twórczość zespołu Za Siódmą Górą trudno jest jednoznacznie zdefiniować. Z cała pewnością ZSG w swych dokonaniach sięgał po minimal music, ritual industrial, ambient, folk i psychodelię. Ujmując rzecz dość ogólnie, jest to muzyka ezoteryczna.

Pierwszym "właściwym" wydawnictwem ZSG jest płyta "Muzyka jakiej świat nie widzi", wydana w 1996 r. na wszystkich trzech nośnikach (LP, MC, CD).

Album ten to krąg nagrań bliski alchemicznego, dronowego ambientu i postindustrialu.


niedziela, 13 stycznia 2008

Księżyc



Księżyc uformował się w 1990 i początkowo był żeńskim projektem wokalnym a cappella, inspirowanym słowiańską muzyką ludową z Ukrainy, Bułgarii, Polski i Białorusi. Po zmianach personalnych Księżyc zyskuje klarnecistę i klawiszowca.

Twórczość zespołu zaczepia o dokonania muzyki dawnej, współczesnej, a nawet industrialnej. Natomiast sami muzycy określali swoją muzykę jako psychodeliczno-etniczny minimal.

W 1993 powstała pierwsza płyta Księżyca - singiel zatytułowany "Nów", zarejestrowany podczas koncertu w opuszczonym wówczas wrocławskim kościele św. Wincentego. Singiel składał się z czterech krótkich utworów. W 1994 trafił na polski rynek.

Jesienią 1996 r. do sklepów trafiła długogrająca płyta zatytułowana "Księżyc".

W 1999 wydana została trzecia płyta Księżyca - "Kwadra".

piątek, 11 stycznia 2008

Aurora - Międzynarodówka



Archiwalny materiał rzeszowskiej nowofalowej legendy lat 80-tych, zarejestrowany latem 1988 r. W skład Aurory weszli muzycy, pojawiający się wcześniej w formacjach Noah-Noah, 1984, Restrykcja i One Million Bulgarians. Pierwsze sukcesy zespół odniósł na festiwalu w Jarocinie w 1987 otrzymując nagrodę dziennikarzy. Pisano wtedy: "muzyka między Killing Joke i.. Milionem Bułgarów, zaczęli od sygnałówki DTV, ostre teksty" (Jan Skaradziński, "Non Stop"). "Najciekawszym zespołem spośród wyróżnionych dla mnie osobiście jest AURORA (...). To jedyni, którzy zagrali muzykę żywą, agresywną, nową, zaczepiającą słuchacza - no i mieli dwa znakomite teksty." (Aldona Krajewska, "Na przełaj").

Międzynarodówka